Ορθή Χρήση του Διαδικτύου

Οι αλλαγές που επέφερε η πανδημία στην ψηφιακή ζωή των παιδιών, των εφήβων, των γονέων και των εκπαιδευτικών πιο πολύ από ποτέ επιβάλει την  επιμόρφωση όλων μας σε θέματα που αφορούν την ορθή και ασφαλή χρήση του διαδικτύου 다운로드.

Ενδεικτικά η θεματολογία σχετικά με την ορθή χρήση του διαδικτύου περιλαμβάνει:

• Ασφάλεια στο διαδίκτυο
  • Διαχείριση προσωπικών δεδομένων
  • Διαχείριση κακόβουλων μηνυμάτων 다운로드.
  • Σχεδιασμός και ορθή χρήση κωδικών ασφαλείας
  • Διαδικτυακό εκφοβισμό
  • Διαδικτυακή αποπλάνηση
  • Επικοινωνία με σεβασμό στους άλλους και στον εαυτό μας
  • Διαχείριση κακόβουλων μηνυμάτων και διαδικτυακών φίλων
  • Online παραμύθια  και έντυπα για την ορθή χρήση του διαδικτύου
  • Ορθή χρήση tik tok, youtube, Social media
  • On line gaming
    και πολλά άλλα adobe flash cs3 다운로드.
  • Πλαίσιο σχεδίων δράσης σε σχολικές μονάδες για την ασφαλή χρήση και παιδαγωγική αξιοποίηση ψηφιακών εργαλείων τηλεκπαίδευσης και διαδικτύου από το Ινστιτούτο Εκπαιδευτής Πολιτικής 강아지 게임.

Πολύ ωραίο υλικό, κατάλληλο για μαθητές, εκπαιδευτικούς και γονείς, σε διάφορες μορφές όπως παρουσιάσεις, κουίζ, παραμύθια, φυλλάδια, οδηγίες ορθής χρήσης, σχέδια μαθημάτων, βίντεο, παιχνίδια  κ.α 디시 첨부파일 다운로드. θα βρείτε στους παρακάτω ιστότοπους:

Κύκλο διαδικτυακών μαθημάτων «Γίνε Ήρωας του Διαδικτύου»  εγκαινιάζει το Ίδρυμα Τεχνολογίας και Έρευνας – Ι.Τ.Ε. σε συνεργασία με την Google. Μπορείτε να κάνετε αίτηση στο https://saferinternet4kids.gr/.

Εάν χρειαστείτε βοήθεια μπορείτε να απευθυνθείτε
  • στη  συμβουλευτική γραμμή Βοήθειας Ηelp-line (διαθέσιμη τηλεφωνικά στο 210-6007686 και μέσω του ιστοχώρου www.help-line.gr), εξειδικευμένοι ψυχολόγοι παρέχουν υποστήριξη και συμβουλές για εξειδικευμένα θέματα που σχετίζονται με τη υπερβολική ενασχόληση στο διαδίκτυο, τον διαδικτυακό εκφοβισμό, την έκθεση σε ακατάλληλο περιεχόμενο και άλλους προβληματισμούς σχετικά με τη χρήση του διαδικτύου, του κινητού τηλεφώνου και των διαδικτυακών παιχνιδιών.
  • στην Ανοιχτή Γραμμή Καταγγελιών για το παράνομο περιεχόμενο του διαδικτύου SafeLine (http://www.safeline.gr/), δέχεται καταγγελίες για παιδική κακοποίηση και παράνομη χρήση του διαδικτύου και συνεργάζεται τόσο με την Ελληνική αστυνομία όσο και με την INTERPOL.
  • και φυσικά στην Ελληνική Αστυνομία στη Δίωξη Ηλεκτρονικού Εγκλήματος τηλ:11188 και email: ccu@cybercrimeunit.gov.gr