Διοργάνωση από την Δ.Π.Ε. Φωκίδας

• Δια ζώσης ενημερωτική-επιμορφωτική συνάντηση για την Αξιολόγηση. Η Δ.Δ.Ε. Φωκίδας σε συνεργασία με τη Δ.Π.Ε. Φωκίδας πραγματοποίησαν δια ζώσης ενημερωτική-επιμορφωτική συνάντηση με τους Διευθυντές/ντριες και Προϊσταμένους/νες Σχ. Μονάδων Φωκίδας με θέμα «Αξιολόγηση των Εκπαιδευτικών/ Οδηγίες για την Αξιολόγηση του Πεδίου Α2» την Τετάρτη 14 Φεβρουαρίου 2024 στην αίθουσα συνεδριάσεων της Π.Ε. Φωκίδας, στο ισόγειο του κτιρίου που στεγάζει τις Δ/νσεις Εκπ/σης Φωκίδας. Κεντρική εισηγήτρια ήταν η κ. Παντίδου Γεωργία, Σύμβουλος Εκπαίδευσης Φιλολόγων της Δ.Δ.Ε 다운로드. Φωκίδας, η οποία έκανε εμπεριστατωμένη παρουσίαση των κριτηρίων αξιολόγησης του παιδαγωγικού κλίματος στο πλαίσιο της Αξιολόγησης Εκπαιδευτικών στο Πεδίο Α2. Ακολούθησε εποικοδομητική συζήτηση. Στην ημερίδα συμμετείχαν η Διευθύντρια Πρωτοβάθμιας Εκπ/σης Φωκίδας, κ. Αμαλία Β . Παπαϊωάννου, ο Διευθυντής Δευτεροβάθμιας Εκπ/σης Φωκίδας, κ. Κωνσταντίνος Δούνας, η Σ.Ε. Δασκάλων Φωκίδας-Ευρυτανίας, κ. Σουβλίδη Μαρία, και η Σ.Ε. Νηπιαγωγών Φθιώτιδας-Φωκίδας, κ. Σταθούλη Μαρία 다운로드.
    Σχ. ο σύνδεσμος της παρουσίασης της κ. Παντίδου με θέμα την Αξιολόγηση Α2.
  • Ενημερωτική Ημερίδα του Ιδρύματος Κρατικών Υποτροφιών σχετικά με την υλοποίηση των ευρωπαϊκών προγραμμάτων Erasmus+. Το Ι.Κ.Υ. σε συνεργασία με τη Δ.Π.Ε. Φωκίδας και τη συμμετοχή της Δ.Δ.E. Φωκίδας διοργάνωσε Ενημερωτική Ημερίδα  για την υλοποίηση των ευρωπαϊκών προγραμμάτων Erasmus+  τη Δευτέρα 29 Ιανουαρίου 2024 και ώρες 10.30 π.μ. – 16.30, στην Αίθουσα Εκδηλώσεων του Κυριακοπούλειου Πολιτιστικού Κέντρου Ιτέας r프로그래밍. Σχ.
  1. Το Δελτίο Τύπου
  2. Το πρόγραμμα
  3. Οι παρουσιάσεις ( Βασική Δράση 1 Βασική Δράση 2Συμπράξεις Μικρής ΚλίμακαςΟδηγίες προετοιμασίας αίτησης ΚΑ122 και Οδηγίες για τη συμπλήρωση της αίτησης ΚΑ210 )

• Ενημέρωση Διεθυντών και Προϊσταμένων Σχολικών Μονάδων για το Ευρωπαϊκό Πρόγραμμα Erasmus+  από την Δ.Π.Ε. Φωκίδας στις 15-01-2024. Σχ. η παρουσίαση και ο σύνδεσμος στο κανάλι της Δ.Π.Ε. Φωκίδας στο Υοutube.

afisa

Η

Εφορεία Αρχαιοτήτων Φωκίδας

και η

Διεύθυνση Π.Ε . Φωκίδας

συνδιοργανώνουν και σας προσκαλούν σε ημερίδα για την παρουσίαση του προγράμματος:

«Ανακαλύπτοντας τη Φωκίδα. Εκπαιδευτικές δράσεις σε μουσεία και αρχαιολογικούς χώρους της ΕΦ.Α . Φωκίδος».

Η ημερίδα θα διεξαχθεί την Τετάρτη, 11 Οκτωβρίου 2023  και ώρα 17:30  στο Κυριακοπούλειο-Ηλιοπούλειο Πολιτιστικό Κέντρο Ιτέας . Σχ. το Πρόγραμμα της Ημερίδας  και η Πρόσκληση

• Διαδικτυακό σεμινάριο «Η επαγγελματική μου διαδρομή μέσα από την ψηφιακή αφήγηση» συνδιοργανώνουν το Κέντρο afisa-afogisiΠρόληψης Π.Ε. Φωκίδας και η Δ.Π.Ε. Φωκίδας. Το σεμινάριο απευθύνεται στους εκπαιδευτικούς της Δ.Π.Ε. Φωκίδας και θα υλοποιηθεί διαδικτυακά σε 5 εβδομαδιαίες συναντήσεις διάρκειας 2 ωρών η καθεμία. Διάρκεια από την Τρίτη 22 Μαρτίου 2022 ώρα 5:30μ.μ. έως και την Τρίτη 19 Απριλίου 2022.
    Στόχος του σεμιναρίου είναι η επαγγελματική – προσωπική ανάπτυξη και ενδυνάμωση των εκπαιδευτικών με την χρήση του εργαλείου  της ψηφιακής αφήγησης. Σχ. video, ενημέρωση από το Κέντρο Πρόληψης , ενημέρωση για το σεμινάριο .

• prolopsi-kat-oikon

Σεμινάριο προσωπικής και επαγγελματικής ενδυνάμωσης διοργανώνει το Κέντρο Πρόληψης «Διαδρομή» σε συνεργασία με την Δ.Π.Ε. Φωκίδας.

Σχ. το Δελτίο Τύπου και η αφίσα.

• Το  (ΠΕ.Κ.Ε.Σ.) Στερεάς Ελλάδας και οι Διευθύνσεις Α/θμιας και Β/θμιας Eκπ/σης Φωκίδας σε συνεργασία με τον Οργανισμό Αντισεισμικού Σχεδιασμού (Ο.Α.Σ.Π.), διοργανώνουν εξ αποστάσεως επιμορφωτικό σεμινάριο, με θέμα: «Διαχείριση σεισμικού κινδύνου από τις Σχολικές Μονάδες». Το σεμινάριο απευθύνεται στους Διευθυντές/τριες και Προϊσταμένους/ες Σχολικών Μονάδων Α/θμιας και Β/θμιας Εκπ/σης Φωκίδας και θα υλοποιηθεί την Τετάρτη 8 Δεκεμβρίου 2021 και ώρα 12:30 – 14:00 .

• «Ενημερωτική- επιμορφωτική διαδικτυακή συνάντηση για Στελέχη Εκπαίδευσης»

Η Διεύθυνση Πρωτοβάθμιας Εκπαίδευσης Φωκίδας στο πλαίσιο των αρμοδιοτήτων της για την επαγγελματική ανάπτυξη, επιστημονική κατάρτιση και υποστήριξη του διοικητικού έργου των Στελεχών της, διοργανώνει διαδικτυακή ενημερωτική-επιμορφωτική συνάντηση, τη Δευτέρα 13 Δεκεμβρίου 2021 και ώρες 12.00-14.00, με θέματα:

1. «Ζητήματα οργάνωσης και διοίκησης σχολικών μονάδων»

1. «Διαχείριση κρίσεων στο σχολείο-Μελέτη περιπτώσεων»

Σχ. η  Πρόσκληση.

• Η Ελληνική Εταιρία Προστασίας της Φύσης, εθνικός χειριστής του Διεθνούς Δικτύου ΠΕ «Μαθαίνω για τα Δάση» «Learning about forests» και η Δ/νση Α/θμιας Εκπ/σης Β΄ Αθήνας, συντονιστικός φορέας του Δικτύου, σε συνεργασία με τις Δ/νσεις Α/θμιας και Β/θμιας Εκπ/σης Φωκίδας και Βοιωτίας οργανώνουν διαδικτυακό επιμορφωτικό σεμινάριο με θέμα: «Ενημερώνομαι και συμμετέχω στην πρόληψη και αντιμετώπιση των δασικών πυρκαγιών». Το σεμινάριο θα πραγματοποιηθεί την Τετάρτη 15 Δεκεμβρίου 2021 και ώρες 18:00-20:00.  Σχ. η Πρόσκληση και το Πρόγραμμα του Σεμιναρίου.

• DIADIKTYAKO SEMINARIO

3ήμερο διαδικτυακό σεμινάριο για τους νεοδιόριστους εκπαιδευτικούς στο Νομό Φωκίδας με τίτλο «Μια νέα διαδρομή! Συνδημιουργώντας αφηγήσεις σε έναν καινούριο τόπο«
    Ημερομηνίες διεξαγωγής 16/11, 23/11, 30/11/2021.
    Ώρα έναρξης 5:30 μ.μ. Για δηλώσεις συμμετοχής στα τηλέφωνα της «Διαδρομής» 2265023590, 2265023837 ή στο e-mail kp.fokidas@gmail.com

• Ενημερωτική Ημερίδα «Εκπαίδευση για την Αειφόρο Ανάπτυξη».                                                               Το Κ.Π.Ε. Άμφισσας,        η Διεύθυνση Α/θμιας Εκπ/σης Φωκίδας & το Τμήμα Σχολικών Δραστηριοτήτων Β/θμιας Εκπ/σης Φωκίδας σας προσκαλούν σε ενημερωτική τηλεημερίδα στο πλαίσιο της «Εκπαίδευσης για την Αειφόρο Ανάπτυξη». Η τηλεημερίδα θα πραγματοποιηθεί την Τετάρτη 3 Νοεμβρίου 2021 ώρα 6.00 μμ. .