Πράσινες πολιτιστικές διαδρομές στα μνημεία της UNESCO

ΑΝΑΚΟΙΝΩΣΗ

Ευχαριστούμε θερμά την Προϊσταμένη της Εφορείας Αρχαιοτήτων Φωκίδος, κ 레디 플레이어 원 한글자막. Αθανασία Ψάλτη, για την ευγενική προσφορά αντιτύπωνPPD_2020-compressed του εντύπου «Πράσινες Πολιτιστικές Διαδρομές στα ελληνικά μνημεία της UNESCO», προκειμένου να διανεμηθούν στις σχολικές μονάδες της Δ/νσης Π.Ε 솔리드 웍스 2013 크랙 다운로드. Φωκίδας και να αξιοποιηθούν κατάλληλα από εκπαιδευτικούς και μαθητές.

Πρόκειται για μια αξιόλογη δράση του Υπουργείου Πολιτισμού & Αθλητισμού, που αναδεικνύει τα μνημεία, τους αρχαιολογικούς χώρους και τους οικισμούς της χώρας μας που έχουν ενταχθεί στον Κατάλογο της Παγκόσμιας Κληρονομιάς της UNESCO, ενώ  παράλληλα ευαισθητοποιεί τον αναγνώστη για την ανάγκη προστασίας τους από τις επιπτώσεις της κλιματικής αλλαγής και της επέμβασης του ανθρώπου στη φύση 다운로드.

Με τη διάθεση του εντύπου και την κοινοποίηση της ψηφιακής του έκδοσης στην εκπαιδευτική κοινότητα, μαθητές και εκπαιδευτικοί, θα έχουν την ευκαιρία «διανύοντας»  μια ενδιαφέρουσα διαδρομή στον χώρο και στον χρόνο, να ανακαλύψουν σπουδαία μνημεία της φύσης και του ανθρώπου,  που βρίσκονται στη χώρα μας και προστατεύονται από την UNESCO , να ενημερωθούν διαβάζοντας τις «πράσινες λεπτομέρειες», για τους κινδύνους που τα απειλούν, ώστε να αναλάβουν δράση για την προστασία τους και να συμμετέχουν σε δράσεις ευαισθητοποίησης, όσον αφορά στο έργο και την συμβολή της UNESCO στην προστασία της παγκόσμιας πολιτιστικής και φυσικής κληρονομιάς 다운로드.

Η αξιοποίηση του συγκεκριμένου υλικού συμβάλλει σημαντικά στην καλλιέργεια της περιβαλλοντικής συνείδησης των μαθητών και στην εκπαίδευσή τους στην αειφορική διαχείριση του πολιτιστικού και του φυσικού  περιβάλλοντος, που αποτελεί κύριο παιδαγωγικό μέλημα του σύγχρονου σχολείου 일러스트레이터 10 다운로드.

Από την Δ/νση Π.Ε. Φωκίδας