Διοργάνωση από την Π.Δ.Ε. Στερεάς Ελλάδας

• Επετειακή Επιμορφωτική Ημερίδα για την 25η Μαρτίου «Τα σχολεία τιμούν τον Ι 다운로드. Καποδίστρια«.Την Τετάρτη 20 Μαρτίου 2024 και ώρα 09.30 έως 13:00, στο Δημοτικό Θέατρο Λαμίας,  θα πραγματοποιηθεί η επετειακή επιμορφωτική ημερίδα αφιερωμένη στην προσωπικότητα και το έργο του Ιωάννη Καποδίστρια 다운로드. Σχετ. το Δελτίο Τύπου, το Πρόγραμμα και η Αφίσα 다운로드.
  • Ανακοίνωση για το 20ο Πανελλήνιο Συνέδριο Φυσικής

Επισυνάπτουμε το πρόγραμμα του 20ου Πανελληνίου Συνεδρίου Φυσικής με θέμα «Η ΦΥΣΙΚΗ ΣΥΝΑΝΤΑ ΤΗN ΚΟΙΝΩΝΙΑ» που θα πραγματοποιηθεί από τις 8 έως τις 10 Μαρτίου 2024, στη Λαμία, στις εγκαταστάσεις του Τμήματος Φυσικής του Πανεπιστημίου Θεσσαλίας (πρώην ΤΕΙ Λαμίας) 다운로드.

Υπογραμμίζουμε τις παρακάτω δύο εκδηλώσεις με ιδιαίτερο ενδιαφέρον για τη μαθητική και εκπαιδευτική κοινότητα 스케치업 2018 한글판 크랙 다운로드.

1. «Οι Μαθητές Συναντούν τη Φυσική και η Φυσική Μαγεύει Η ΣΤΕΡΕΑ ΕΛΛΑΔΑ ΥΠΟΔΕΧΕΤΑΙ ΤΗΝ ΕΠΙΣΤΗΜΗ ΚΑΙ ΤΗ ΓΝΩΣΗ». Η εκδήλωση θα πραγματοποιηθεί το Σάββατο 9 Μαρτίου 2024, στο Αμφιθέατρο Γραμματείας, στην Αίθουσα Ζ (Κτίριο 3) του Τμήματος Φυσικής του Πανεπιστημίου Θεσσαλίας, όπου θα συμμετάσχουν οι παρακάτω Σχολικές Μονάδες:

• 2ο Δημοτικό Σχολείο Λαμίας
    • 12ο Δημοτικό Σχολείο Λαμίας
    • 16ο Πειραματικό Δημοτικό Σχολείο Λαμίας
    • 1ο Γυμνάσιο Λαμίας
    • 6ο Γενικό Λύκειο Λαμίας
    • Ιδιωτικά Εκπαιδευτήρια «Πολύτροπη Αρμονία», Δάσος Χαϊδαρίου
    • Ιδιωτικά Εκπαιδευτήρια «Πολύτροπη», Δήμος Ελληνικού-Αργυρούπολης

2. Συζήτηση Στρογγυλής Τραπέζης με θέμα «Αξιολόγηση PISA: Οι επιδόσεις των μαθητών και μαθητριών της Ελλάδας στις Φυσικές Επιστήμες: Συγκρίσεις- ερμηνείες- προβληματισμοί». Η συζήτηση θα πραγματοποιηθεί την Κυριακή 10 Μαρτίου 2024 και ώρα 10:30 έως 12:30αμέσως μετά τις ομιλίες δύο διακεκριμένων επιστημόνων του κ. Εμμανουήλ Τσεσμελή και του κ. Χρήστου Ξενάκη, στο Αμφιθέατρο Γραμματείας, στην Αίθουσα Ζ (Κτίριο 3) του Τμήματος Φυσικής του Πανεπιστημίου Θεσσαλίας.

• 2η Διαδικτυακή Ημερίδα παρουσίασης προγραμμάτων Erasmus+ από τις σχολικές μονάδες Στερεάς Ελλάδας. Η Π.Δ.Ε. Στερεάς Ελλάδας διοργανώνει τη 2η Διαδικτυακή Ημερίδα παρουσίασης προγραμμάτων Erasmus+ το Σάββατο 17 Φεβρουαρίου 2024.  Στην Ημερίδα θα χρησιμοποιηθεί ο ακόλουθος σύνδεσμος της Π.Δ.Ε. Στ. Ελλάδας: https://minedu-secondary.webex.com/meet/eiconomou. Σχετ. το με αρ. πρ. Φ. 54.1/ 621/02-02-2024  έγγραφο της Π.Δ.Ε. Στ. Ελλάδας.
  • Η δομή «ΓΕΦΥΡΑ» της Περιφέρειας Στερεάς Ελλάδας υλοποιεί για άλλη μια σχολική χρονιά τη δράση «αρχή…ΖΩ που αφορά την έκτακτη οικονομική ενίσχυση αξίας 100 € εφάπαξ σε κάθε μαθητή – μέλος οικογένειας με οικογενειακό εισόδημα κάτω από τα όρια της φτώχειας, που έχει εγγραφεί στην Α’ τάξη των Δημοτικών Σχολείων της Περιφέρειας Στερεάς Ελλάδας κατά το σχολικό έτος 2023-2024.   Σχετικά έγγραφα: Δελτίο ΤύπουΠρόσκληση και Περιγραφή .

POSTER_ΑΡΧΗ_ΖΩ_2023

• Η Περιφερειακή Διεύθυνση Α/θμιας και Β/θμιας Εκπαίδευσης Στερεάς Ελλάδας πραγματοποιεί την Πέμπτη 27 Απριλίου 2023 και ώρα από 09:30 έως και 13:00 στο Αμφιθέατρο της Ιεράς Μητρόπολης Φθιώτιδας επιμορφωτική ημερίδα με θέμα «Δημοκρατική Παιδεία και Πολιτειότητα: δικαιώματα και υποχρεώσεις των νέων ως μελλοντικών ενεργών πολιτών» με τη συμμετοχή των σχολικών μονάδων Β/θμιας Εκπαίδευσης Φθιώτιδας που ανταποκρίθηκαν στην με αρ . πρωτ. 2124_31- 03-2023 πρόσκληση της Π.Δ.Ε. Στερεάς Ελλάδας. Η Πρόσκληση με Αριθ.Πρωτ.:Φ.15/2538/25-04-2023 και το Πρόγραμμα