Ανακοίνωση Δ.Π.Ε. Φωκίδας για τη συμμετοχή στις επετειακές εκδηλώσεις για την 25η Μαρτίου 1821

25-03-2024

Σημαντική κινητήριος δύναμη για την Έναρξη, αλλά και για τη συνέχιση του Μεγάλου Αγώνα του Γένους υπήρξε η Παιδεία, η εκπαίδευση των επί 100ετίες σκλαβωμένων Ελλήνων 영화 신과함께2 다운로드.

Από το Κρυφό Σχολειό μέχρι τη Νομική Διάταξη της Ανατολικής Χέρσου Ελλάδος (Σάλωνα 15-11-1821) που ορίζει τον Άρειο Πάγο υπεύθυνο για τη δημιουργία και εποπτεία των Σχολείων, κι αργότερα την δεδηλωμένη πεποίθηση του Αδαμάντιου Κοραή (1822 επιστολή προς Ιω 다운로드. Βαρβάκη) «τώρα μάλλον έχομεν χρείαν Παιδείας δια να καταλάβωμεν και να ενεργήσωμεν όσα μέσα είναι αναγκαία εις την φύλαξιν της ελευθερίας» και στη συνέχεια μέχρι την Απελευθέρωση και τη σύσταση του Ελληνικού Κράτους, η Εκπαίδευση, οι Δάσκαλοι, τα Σχολεία πρωταγωνιστούν στη διαμόρφωση της Ιστορίας, στη γέννεση και την πορεία του Ελληνικού Έθνους 라이덴4 다운로드.

Φέροντας την τιμητική ιστορική μνήμη η σύγχρονη εκπαιδευτική κοινότητα τιμά σήμερα (ως οφείλει) με ιδιαίτερο σεβασμό και αγάπη τη μνήμη των γνωστών, αλλά και των αφανών προγόνων Ηρώων πολεμιστών, ιερωμένων, διδασκάλων, ανδρών, γυναικών και παιδιών που αγωνίστηκαν και θυσιάστηκαν «για του Χριστού την πίστη την Αγία και της πατρίδος την Ελευθερία» 다운로드.

H Διευθύντρια Πρωτοβάθμιας Εκπαίδευσης Φωκίδας, κ. Αμαλία  Παπαϊωάννου είχε την τιμή να εκπροσωπήσει τη Διεύθυνση  στις επετειακές εκδηλώσεις, στις 24 Μαρτίου στην ιστορική Ιερά Μονή Προφήτου Ηλιού Παρνασσίδος (24-3-1821 αρχή της επανάστασης στη Ρούμελη με τις ευλογίες του Επισκόπου Σαλώνων Ησαΐα) και στην Άμφισσα ανήμερα της 25ης Μαρτίου 다운로드. Θερμά συγχαρητήρια στους μαθητές, τις μαθήτριες και τους/τις εκπαιδευτικούς των σχολείων μας που παρέλασαν με περισσή λεβεντιά και περηφάνεια 다운로드! Ζήτω η 25η Μαρτίου 1821! Τιμή και δόξα στους Αγωνιστές του 1821 που μας χάρισαν την ελεύθερη Ελλάδα και χρειάζεται να εμπνέουν τους δικούς μας αγώνες σήμερα 창룡검전 다운로드!