Υλικό Εκπαιδευτικών Δράσεων

Σωματική και Ψυχική Υγεία
  • Έγκριση του εκπαιδευτικού υλικού με τίτλο: «“Διαδρομές” Δράση Δικτύωσης σχολικών μονάδων για την ενδυνάμωση σχολικών κοινοτήτων σε επίπεδο συστήματος (τάξη/σχολείο) και την ενίσχυση της ψυχικής ανθεκτικότητας σε δύσκολες περιόδους» του Εργαστηρίου Σχολικής Ψυχολογίας του Τμήματος Ψυχολογίας του Εθνικού και Καποδιστριακού Πανεπιστημίου Αθηνών.  Η δράση έχει δυνατότητα εφαρμογής στην Στ΄ τάξη Δημοτικού ως τάξη μετάβασης για το Γυμνάσιο youtube downloader hd 다운로드. Σχετ. το με αρ. πρ.  18023/ΓΔ4/20-02-2024 έγγραφο του Υ.ΠΑΙ.Θ.Α. και το εκπαιδευτικό υλικό.

• Εκπαιδευτικός φάκελος «SOS ΤΡΟΧΑΙΑ» του συλλόγου SOS Tροχαία Εγκλήματα

Ο προτεινόμενος ελάχιστος χρόνος είναι 2 διδακτικές ώρες.  Σχετ.:

α) το με αριθμ. πρωτ. Φ.2.1/ΕΧ/67368/141816/Δ7/05-11-2021 έγγραφο του Υ.ΠΑΙ.Θ 정보보안기사 기출문제 다운로드. .

β) ο εκπαιδευτικός φάκελος .

γ) φύλλο αξιολόγησης του εκπαιδευτικού φακέλου ( μπορεί να συμπληρωθεί από την/τον εκπαιδευτικό) 다운로드.

δ) το σταυρόλεξο της οδικής ασφάλειας (μπορεί να χρησιμοποιηθεί και ως φύλλο αξιολόγησης των μαθητριών/μαθητών) .

Συμπερίληψη / Ειδικές Εκπαιδευτικές Ανάγκες
Περιβάλλον / Φιλοζωία
  • Υλικό από τον Οργανισμό Αντισεισμικού Σχεδιασμού και Προστασίας.
Διαδίκτυο
  • Εκπαιδευτικό υλικό για την ενημέρωση των μαθητών σχετικά με την προστασία των προσωπικών δεδομένων και της ιδιωτικότητας στο διαδίκτυο από την Αρχή Προστασίας Δεδομένων.
Ιστορία / Πολιτισμός
  • Η Εφορεία Αρχαιοτήτων Φωκίδος,  ανακοινώνει την επανέναρξη των εκπαιδευτικών της προγραμμάτων για τάξεις δημοτικών σχολείων, μετά από δύο περίπου χρόνια εξαιτίας της πανδημίας του COVID-19. Για περισσότερες πληροφορίες επικοινωνείτε με την κ. Ιωάννα Παπουτσή στο 2265082313 και στο site:  delphi.culture.gr/drastiriotites/draseis/
  • Διαδικτυακές ξεναγήσεις στην αίθουσα της Ολομέλειας και στην έκθεση «Αντικρίζοντας την Ελευθερία! Στη Βουλή των Ελλήνων, δύο αιώνες μετά» μέσω της ηλεκτρονικής πλατφόρμας Webex Δευτέρα, Τετάρτη και Παρασκευή στις 10:00.
    Όσα σχολεία επιθυμούν να συμμετάσχουν μπορούν να επικοινωνούν τηλεφωνικά από τις 20 Ιανουαρίου  2022 (καθημερινά, 9:00-16:00) με το Τμήμα Εκπαιδευτικών Προγραμμάτων του Ιδρύματος της Βουλής, τηλ.: 2103735247, 2103735245 και 2103735243. Σχετικό το  με αριθμ. πρωτ. Φ.14/169118/Δ2/24/12/2021 του Υ.ΠΑΙ.Θ.