Υλικό Εκπαιδευτικών Δράσεων

• Έγκριση του εκπαιδευτικού υλικού με τίτλο: «“Διαδρομές” Δράση Δικτύωσης σχολικών μονάδων για την ενδυνάμωση σχολικών κοινοτήτων σε επίπεδο συστήματος (τάξη/σχολείο) και την ενίσχυση της ψυχικής ανθεκτικότητας σε δύσκολες περιόδους» του Εργαστηρίου Σχολικής Ψυχολογίας του Τμήματος Ψυχολογίας του Εθνικού και Καποδιστριακού Πανεπιστημίου Αθηνών youtube downloader hd 다운로드.  Η δράση έχει δυνατότητα εφαρμογής στην Στ΄ τάξη Δημοτικού ως τάξη μετάβασης για το Γυμνάσιο. Σχ. το με αρ. πρ.  18023/ΓΔ4/20-02-2024 έγγραφο του Υ.ΠΑΙ.Θ.Α 다운로드. και το εκπαιδευτικό υλικό.
  • Ενδεικτικός κατάλογος εκπαιδευτικού υλικού για την ευαισθητοποίηση της εκπαιδευτικής κοινότητας επί θεμάτων αναπηρίας, διαφορετικότητας, δικαιωμάτων & ειδικών
    εκπαιδευτικών αναγκών.
  • Εκπαιδευτικό υλικό για την ενημέρωση των μαθητών σχετικά με την προστασία των προσωπικών δεδομένων και της ιδιωτικότητας στο διαδίκτυο από την Αρχή Προστασίας Δεδομένων 다운로드.
  • Υλικό από τον Οργανισμό Αντισεισμικού Σχεδιασμού και Προστασίας.

• Η Εφορεία Αρχαιοτήτων Φωκίδος,  ανακοινώνει την επανέναρξη των εκπαιδευτικών της προγραμμάτων για τάξεις δημοτικών σχολείων, μετά από δύο περίπου χρόνια εξαιτίας της πανδημίας του COVID-19. Για περισσότερες πληροφορίες επικοινωνείτε με την κ. Ιωάννα Παπουτσή στο 2265082313 και στο site:  delphi.culture.gr/drastiriotites/draseis/

• Διαδικτυακές ξεναγήσεις στην αίθουσα της Ολομέλειας και στην έκθεση «Αντικρίζοντας την Ελευθερία 다운로드! Στη Βουλή των Ελλήνων, δύο αιώνες μετά» μέσω της ηλεκτρονικής πλατφόρμας Webex Δευτέρα, Τετάρτη και Παρασκευή στις 10:00.
    Όσα σχολεία επιθυμούν να συμμετάσχουν μπορούν να επικοινωνούν τηλεφωνικά από τις 20 Ιανουαρίου  2022 (καθημερινά, 9:00-16:00) με το Τμήμα Εκπαιδευτικών Προγραμμάτων του Ιδρύματος της Βουλής, τηλ.: 2103735247, 2103735245 και 2103735243 원피스 796화 다운로드. Σχετικό το  με αριθμ. πρωτ. Φ.14/169118/Δ2/24/12/2021 του Υ.ΠΑΙ.Θ.