Εκδηλώσεις της Δ.Π.Ε. Φωκίδας για την Πανελλήνια Σχολική Ημέρα Φιλοζωίας στην Άμφισσα και στην Ιτέα

afisa_tel              ΑΦΙΣΑ 3ΙΤΕΑ

Η Φιλοζωία ως αξία και στάση ζωής καλλιεργείται από μικρή ηλικία και η Εκπαίδευση, το Σχολείο μπορεί και πρέπει να συμβάλει σε αυτό Bump of chicken download. Το Υ.ΠΑΙ.Θ.Α. αναγνωρίζοντας την αναγκαιότητα ευαισθητοποίησης και ενημέρωσης των μαθητών σχετικά με την αγάπη και το σεβασμό απέναντι σε όλα τα έμβια όντα, την αναγνώριση από τον άνθρωπο της αξίας της βιοποικιλότητας για τη βιωσιμότητα του πλανήτη και την ανάπτυξη υπεύθυνης στάσης των ανθρώπων απέναντι στα ζώα, τα δικαιώματα και τις ανάγκες τους καθιερώνει από φέτος την 4η Απριλίου ως Πανελλήνια Σχολική Ημέρα Φιλοζωίας 다운로드.

Με την ευκαιρία αυτή, το Τμήμα Σχολικών Δραστηριοτήτων της Διεύθυνσης Πρωτοβάθμιας Εκπαίδευσης Φωκίδας διοργάνωσε σε συνεργασία με τον αρμόδιο Αντιδήμαρχο Δήμου Δελφών κ 구글 클래스룸 파일. Θανάση Αδαμάκο, τις Φιλοζωικές οργανώσεις Άμφισσας και Ιτέας, κτηνιάτρους και εκπροσώπους της Αστυνομίας και της Πυροσβεστικής δύο (2) ενημερωτικές ημερίδες στις 5 Απριλίου στην Άμφισσα και στις 9 Απριλίου στην Ιτέα για τους μαθητές των Δ΄, Ε΄ και Στ΄ τάξεων των Δημοτικών Σχολείων.

Καίρια ζητήματα, όπως η αντιμετώπιση, φροντίδα και προσέγγιση των αδέσποτων ζώων με σεβασμό και αγάπη, η υπεύθυνη υιοθεσία και κηδεμονία ζώων από τους μαθητές/τριες και τις οικογένειές τους, ο ρόλος και οι δυσκολίες των καταφυγίων ως ύστατη λύση για την φιλοξενία και περίθαλψη των αδέσποτων που έχουν ανάγκη, παρουσιάστηκαν μέσα από τις εμπεριστατωμένες και ενδιαφέρουσες ομιλίες και τις παρουσιάσεις των συνδιοργανωτών και των προσκεκλημένων μας.

Επίσης οι μαθητές/τριες των σχολείων, ιδιαιτέρως μας εντυπωσίασαν με τις ευφάνταστες παρουσιάσεις εικαστικών έργων, αφισών, ποιημάτων, κειμένων και βίντεο που είχαν ετοιμάσει στο πλαίσιο των συγκεκριμένων δράσεων. Τους αξίζουν πολλά μπράβο και τους ευχαριστούμε! Ευχαριστούμε επίσης τους/τις εκπαιδευτικούς, καθώς και τους/τις  Δ/ντές και Δ/ντριες των δημοτικών σχολείων 1ου, 2ου, 3ου, 4ου Άμφισσας και των 1ου, 3ου Ιτέας για την συμμετοχή τους και την υποστήριξη των εκδηλώσεων.

Ως Διεύθυνση Πρωτοβάθμιας Εκπαίδευσης Φωκίδας απευθύνουμε θερμές ευχαριστίες για τη συνεργασία, τη συνδιοργάνωση και την προθυμία με την οποία άμεσα ανταποκρίθηκαν στην πρόσκλησή μας, στον αρμόδιο Αντιδήμαρχο του Δήμου Δελφών κ. Θανάση Αδαμάκο, στη Φιλοζωική Ομάδα Φωκίδας και την κ. Βάσω Παναγιωτοπούλου, στη Φιλοζωική Ομάδα Ιτέας και την κ. Κατερίνα Τηλιγάδα, στους κτηνιάτρους κ. Ιφιγένεια Λακαφώση και κ. Χαραλ. Αλεξανδρή, στον Αστυνομικό Υποδιευθυντή κ. Χρήστο Κυρίτση, στον Πυρονόμο κ. Μπούνο, στον Υπαστυνόμο κ. Θοδωρή Κατσούλη, στον εκπαιδευτή σκύλων κ. Πέτρο Εμμανουήλ Μητσάκο, στον Πρόεδρο Κοινότητας Ιτέας κ. Γιώργο Παπαποστόλου, στους εργαζόμενους στο Πνευματικό Κέντρο Άμφισσας και στο Πνευματικό Κέντρο Ιτέας, που μας φιλοξένησαν και βέβαια στη Λάνα, τον Ρόντι και την Ελπίδα, τα πανέμορφα σκυλάκια που δέχθηκαν άπειρα χάδια από παιδικά χεράκια!

Την ευθύνη της διοργάνωσης είχε ο κ. Θοδωρής Μήταλας, υπεύθυνος Σχολ. Δραστηριοτήτων. Πολύτιμη βοήθεια προσέφεραν όλες οι συνεργάτιδες της Δ.Π.Ε. Φωκίδας στον συντονισμό των εκδηλώσεων. Ιδιαίτερη μνεία στη συνάδελφο κ. Μαριέττα Σταύρου που επιμελήθηκε τις αφίσες μας.

Φωτογραφίες από τις εκδηλώσεις