4 Απριλίου: Πανελλήνια Σχολική Ημέρα Φιλοζωίας με έναρξη το σχολικό έτος 2023 –2024

Με σκοπό την προώθηση, την ευαισθητοποίηση και την ανάπτυξη της φιλοζωίας και την υπεύθυνη κηδεμονία ζώου συντροφιάς από τους/τις μαθητές/-τριες ορίζεται και καθιερώνεται ως Πανελλήνια Σχολική Ημέρα Φιλοζωίας η 4η Απριλίου κάθε σχολικού έτους, η οποία θα είναι αφιερωμένη στην υλοποίηση δράσεων φιλοζωίας 원노트 다운로드.

Την ημέρα αυτή, που αποτελεί την Παγκόσμια Ημέρα Αδέσποτων Ζώων, θα πραγματοποιούνται στις Σχολικές Μονάδες εκπαιδευτικές δράσεις, ενημερώσεις, εκπαιδευτικές επισκέψεις σε χώρους φιλοξενίας και προστασίας αδέσποτων ή άγριων ζώων, σεμινάρια για την παροχή πρώτων βοηθειών και φροντίδας σε αδέσποτα ζώα, εκπαιδευτικά προγράμματα και εκδηλώσεις (π.χ 로블록스. θεατρικές παραστάσεις, καλλιτεχνικές εκθέσεις, κ.λπ.). Σχ. το με αρ. πρ. 28131/ΓΔ4/15-03-2024 έγγραφο του Υ.ΠΑΙ.Θ.Α 다운로드.

Προτάσεις για την Πανελλήνια Ημέρα Σχολικής Φιλοζωίας από την Πανελλαδική Φιλοζωική και Περιβαλλοντική Ομοσπονδία (Π.Φ.Π.Ο.).